Deň Zeme – najznámejší a najpopulárnejší spomedzi medzinárodných dní s environmentálnym zameraním sa prvý krát slávil v Amerike pred 50-timi rokmi ( 22. apríla  1970). O niečo neskôr sa k Amerike pripojil aj zvyšok sveta a 22. apríl sa stal Medzinárodným dňom Zeme.

Cieľom tohto dňa je upozorniť ľudí na problémy životného prostredia. Pripomenúť si našu závislosť na zemských zdrojoch, ktoré nie sú nevyčerpateľné. Aj keď mnohé sú obnoviteľné, na svoju obnovu potrebujú čas a vhodné podmienky, na čo my – ľudia, túžiaci po okamžitom uspokojení svojich potrieb často zabúdame. Dôsledkom takéhoto správania je nielen pretrvávajúci problém s všadeprítomným odpadom, ale aj nadchádzajúca klimatická kríza. Oslavy tohoto sviatku bývajú preto každoročne spojené s početnými akciami, zameranými na zber a triedenie odpadu, či vysádzanie stromčekov.

Oslavy Dňa Zeme v našom národnom parku Nízke Tatry sa každoročne niesli v duchu hesla:

„Len to, čo poznáš, môžeš mať rád a len to čo máš rád, budeš ochotný aj chrániť.“

Každoročne sme tak pripravovali množstvo podujatí, najmä pre školy a škôlky vrámci ktorých sme sa snažili deťom ukázať krásy našej Zeme. Zasiať v nich semienko lásky a úcty ku všetkým jej darom, aby sa v prírode, a k prírode, správali ohľaduplne, nie preto, lebo inak by boli sankcionovaní, ale preto, že im záleží na priestore, v ktorom žijú.

Tomuto mottu ostávame verní aj tento rok. Vzhľadom na aktuálnu situáciu sme síce nútení pozmeniť formu osláv, no obsah ostáva nezmenený.

  • Nebudeme spoločne zbierať odpad, no môžete tak urobiť každý sám – podľa chuti ( pre začiatok postačí aj keď odnesiete len to, čo prinesiete )
  • Nepôjdeme na spoločnú vychádzku, no môžete sa na ňu vybrať sami – vždy je čo objavovať. Niekoľko tipov prinášame aspoň formou fotografií.
  • Nepovieme Vám aké zvieratko to tam lezie, či ako sa volá tento kvietok, no vždy je tu priateľ google, ktorý poradí, prípadne nám môžete poslať fotografiu a pokúsime sa poradiť aj my.

Prajeme Vám krásne chvíle strávené v prírode – objavujte, obdivujte, privoňajte, relaxujte a rešpektujte.

Text a foto: Jana Kološtová

Bol raz jeden, hrdo stál, mal korunu, nebol kráľ…..

Kto tu bol? Komu patrí hniezdo? Kto to tu lezie? – nie vždy máme šťastie uzrieť živočícha zoči-voči, no ak sa dobre pozeráme, vieme že tu niekde je. Možno pri najbližšej návšteve budeme mať viac šťastia…

Veľký a malý – nielen zvieratá, ale aj taký senník môže mať svoju mini verziu, stačí len hľadať…

Rodičia a deti – skúste každému dieťaťu (mláďatku, semenáčiku…) nájsť jeho rodiča

Kvety – skutočná ozdoba našich lesov a lúk

50 odtieňov zelenej pri lesnej studničke,  prekrásne vyfarbená huba na mŕtvom dreve, omamne voňajúci lykovec …..