Jesenné slnko a farebná príroda priam láka na vychádzky do prírody. Poďte s nami na fotovýlet  krajinou Nízkych Tatier a skúste sa pozrieť na prírodu aj našimi očami.

Jeseň pani bohatá, farbí stromy do zlata...“, tak píše M. Rázusová Martáková vo svojej básni Žltá jeseň, ktorá, tak ako to lístie neodmysliteľne patrí k jeseni. Pohľad na teplé tóny žltej, hnedej, či červenej vo všetkých možných odtieňoch hreje možno viac, než slabnúce jesenné slnko babieho leta.

 

Nielen lesy, ale aj Nízkotatranské hole hýria pestrými jesennými farbami, najmä vďaka farebnej mnohotvárnosti listov čučoriedok a brusníc.

 

Krehké a predsa neuveriteľne silné. Také sú mladé rastlinky, ktoré si razia svoju cestu životom. Semenáčiky smreka, ktoré obsadili každú voľnú plôšku pod materskými stromami. Rázna malina prerastajúca práchnivý peň. A kde sa vzal mladý dub uprostred hospodárskej smrečiny?

 

Včely, čmeliaky a ďalší hmyz majú ešte stále možnosť nájsť si potravu. Aj keď pre tých prvých menovaných je už dosť chladno, predsa aj v jeseni nájdete dostatok zaujímavých hmyzích „potvor“, najmä múch všetkých druhov a tvarov, ktoré vám pri obdivovaní krásy jesenných kvetov ochotne budú robiť spoločnosť.

 

Krajšie než perly na náhrdelníku sú kvapky rosy na pavučine a ich lesku v slnečnom svetle sa nevyrovná žiadny drahokam.

 

Rýdziky, tanečnice, muchotrávky… jedným slovom huby. Kým tie jedlé sú atraktívnym úlovkom zberačov, tie druhé zdobia les svojou krásou.

Medvedie pozdravy – možno ich vzhliadnuť oveľa častejšie než skutočného medveďa. Niekoho potešia, niekoho  možno vydesia, no aj medvede sú tu doma.

 

Toľko ku krásam  jesennej nízkotatranskej prírody. A čo nové na Správe NAPANT? V stručnosti možno zhrnúť dianie posledných týždňov v týchto niekoľkých bodoch:

  • nielen zber čučoriedok, či brusníc, ale aj húb je v národnom parku zakázaný
  • nie, hrebeň Nízkych Tatier stále nie je cyklotrasou
  • áno, psy musia byť na vodítku, ak aj nevydesia iné zvieratá, stále je tu dosť turistov, ktorí nestoja o stretnutie s vaším psom, bez vašej prítomnosti
  • žiaľ, stále nie je určená kompetentná organizácia, ktorá by zabezpečovala údržbu a priaznivý stav turistických chodníkov, aj napriek snahe viacerých mimovládnych organizácií a hodinám dobrovoľníckej práce je stále veľa turistických chodníkov v zlom stave
  • nie sme proti pastve, naopak, obhospodarovanie lúčnych biotopov, či už formou pastvy, alebo kosenia vítame, druhá vec je, že je čoraz menej ľudí, ochotných túto prácu robiť
  • áno, riešime aj výruby, stavby, verejné podujatia a iné investičné, či neinvestičné aktivity v Nízkych Tatrách, žiaľ nie vždy je výsledok podľa našich, či vašich predstáv

Ďakujeme, že chodíte do prírody, pozeráte sa, vnímate a reagujete. Špeciálne ďakujeme tým, ktorí dodržiavate  návštevný poriadok a stanovené pravidlá.

Text: Jana Kološtová

Foto: Jana Kološtová, Igor Halgaš, Radovan Hladký, Katarína Auxtová, Ivan Pôbiš