Keď sa žaby opýtajú….

Keď sa žaby opýtajú….

Keď sa žaby opýtajú, čo sme robili v zime , nuž stavali sme ochranné bariéry pozdĺž cesty.

Napriek snehu a zamrznutej pôde sa nám 8. marca 2018 podarilo postaviť polovicu z 550 m dlhej  ochrannej bariéry  popri  frekventovanej štátnej ceste č. I/59 pod obcou Staré Hory. Ďalší úsek sme spolu s členmi Stráže prírody postavili v sobotu 10.marca a posledný úsek  na výstavbu ešte čaká pod cca 30 cm hrubou vrstvou snehu.

Každú jar cez túto komunikáciu prechádzajú skokany hnedé na miesto ich rozmnožovania –  mokraď v jelšovom lesíku na druhej strane cesty. Nebyť bariéry, mnohé skokany by skončili pod kolesami áut. Bariéra však pomáha aj vodičom, ktorí  neraz v snahe vyhnúť sa putujúcim obojživelníkom spôsobili dopravnú kolíziu.

Zvyčajne sme zábrany stavali až medzi 13.3. – 19.3., no v roku 2014 sme zaznamenali skorší ťah a zábrany bolo potrebné postaviť už 4.3. Podobne v roku 2017 sme zábrany postavili už 3.3. a 5.3. sa na zábranách objavili prvé putujúce žaby. Preto sme sa tento rok rozhodli, že až príde ten čas, budeme pripravení a zábrany sme postavili, podľa počasia, ešte v zime.

Na prvých pútnikov ešte čakáme, predpokladáme, že nástup teplého počasia prebudí  žabky už tento týždeň. Kontrola lokality a prenášanie zachytených žiab sa následne uskutočňuje každý deň  až do skončenia migrácie.

Fotodokumentáciu si môžete pozrieť v našej galérii.  

Uložiť