Vážení návštevníci, hlavne v období hlavnej turistickej sezóny sa na nás obraciate s problematikou nedobrého stavu značených tutistických trás (TZT).

Často nám chodia do mailovej pošty, či na facebookové stránky, požiadavky viacerých turistov a návštevníkov Nízkych Tatier ohľadom údržby nepriechodných turistických chodníkov v národnom parku. Z hľadiska Správy NAPANT opätovne upozorňujeme na skutočnosť, že:

Právny stav vo veci údržby telesa turistických značených chodníkov je taký, že neexistuje subjekt, ktorý by za jeho stav zodpovedal a bol povinný zo zákona ho riešiť, teda ani nie sú vyčlenené žiadne finančné prostriedky na tento účel.“

Do vyriešenia tejto situácie je spriechodňovanie chodníkov realizované dobrovoľnícky, za čo sme všetkým dobrovoľníkom veľmi vďační.

Požiadavku návštevníkov zverejňovať nepriechodné úseky turistických chodníkov na našom webe považujeme za legitímnu. Aj keď existujú rôzne subjekty (Klub slovenských turistov, Horská záchranná služba, obce a strediská cestovného ruchu…), ktoré na svojich stránkach poskytujú široké spektrum informácií pre návštevníkov, sme radi, že ich hľadáte práve na webe národného parku. V súčasnosti pripravujeme interaktívnu mapu, kde budú znázornené o.i. všetky sezónne uzávery chodníkov, miesta na prenocovanie, ale aj vami nahlásené nepriechodné úseky turistických chodníkov.

Nepriechodné chodníky môžete nahlasovať e-mailom na jana.kolostova@sopsr.sk v štruktúre:

  • čo najpresnejší slovný popis, kde sa nepriechodný úsek nachádza, resp. mapka s vyznačením, ideálne aj s GPS súradnicami nepriechodného miesta
  • približná dĺžka nepriechodného úseku
  • popis dôvodu nepriechodnosti (napr. popadané stromy, zarastené kosodrevinou, erózna ryha a pod.)
  • foto lokality (nepovinné)

 

V súčasnosti  hlásené nepriechodné úseky

11.8.2019  Zelená TZT Svidovské sedlo – pod Ohnišťom ( chodník je veľmi zle označený, pri smerovniku pod Ohnišťom je spadnutý strom,  je to tam zarastené )

11.8.2019 Červená TZT Stanišovské sedlo – Liptovský Ján (v strednej až spodnej časti v úseku so strmým klesaním je chodník úplne zničený neviditeľný neoznačený je tam strašne veľa padnutých stromov )

17.8. 2019  Poludnica – sedlo pod Kúpeľom (neupravený a zle značený chodník, nebezpečné nepriechodné miesta)

21.8.2019 Krupové sedlo – Luková, cca 20-30 min. od križovatky v Širokej doline (chodník je nepriechodný kvôli popadaným stromom)

23.8.2019 Modrá TZT Košarisko – Pod Ráztockou hošou ( cestu blokuje prerastená kosodrevina a haluze ponechané na chodníku z predchádzajúceho prerezávania)

2.9.2019 Žltá TZT od Baukovej hati na Zámostskú hoľu – horná časť (dôvod nepriechodnosti neuvedený)

7.9.2019 Žltá TZT od Tanečnice po sedlo Javorie (chodník je ťažko priechodný, kvôli popadaným stromom + úplne chýba značenie)