Nový náučný chodník na Magurke – pozvánka na otvorenie

Nový náučný chodník na Magurke – pozvánka na otvorenie

Banícka osada Magurka v Ľupčianskej doline na Liptove je známa ťažbou zlata a antimónu. Vznikala postupne, pravdepodobne už od 13. storočia. Baníctvo  tu bolo významnou činnosťou takmer sedem storočí. Odhaduje sa, že na Magurke sa vyťažilo približne 5 ton zlata. Okolité doliny sú popretkávané štôlňami a vodovodmi. Rozmanitú banskú históriu priblíži návštevníkom a turistom nový náučný chodník, ,,Magurský zlatý chodník“, ktorý bude slávnostne otvorený v dňoch 2. – 4. októbra 2020. Chodník je začlenený do projektu “Slovenská banská cesta”, ktorý združuje náučné chodníky s banskou tematikou.

Banský náučný chodník tvorí 11 tabúľ umiestnených na 8,4 km dlhom okruhu s prevýšením 570 m. Vedie po modrej turisticky značenej trase (TZT č. 2706) až na hlavný hrebeň do sedla Latiborskej hole. Zo sedla Latiborskej hole chodník pokračuje hlavným hrebeňom po červenej magistrále E8 (TZT č. 0801j) do sedla Zámostskej hole, kde sa chodník napája na žltú trasu TZT č. 8449b a pokračuje späť do osady Magurka. Súčasťou chodníka sú tiež tri významové odbočky ku štôlniam vyznačené na trase smerovými šípkami. Jednotlivé zastavenia sú venované najmä baníctvu, ale aj ochrane prírody a histórii. Zaujímavým spestrením náučného chodníka sú interaktívne prvky, jednak balvany reprezentujúce hlavné druhy hornín, vyskytujúce sa v okolí Magruky, a tiež kovová kaďa s vodou a štrkom, kde si môžu návštevníci  prakticky vyskúšať ryžovanie zlata.

Tvorbu náučného chodníka iniciovali a organizačne zastrešili Občianske združenie Priatelia Magurky a Chata Magurka, ktorí pracujú na oživení tradícií a dejín tejto lokality. ,,Som veľmi rád, že sa nám podarilo tento projekt uskutočniť. Stálo to nemálo úsilia a Magurka si zaslúži zvýšiť povedomie o svojej úžasnej histórii,“ povedal Miroslav Meluš, majiteľ Chaty Magurka a iniciátor projektu. ,,Formou podujatí a rozšírenou ponukou chaty chceme priblížiť širokej verejnosti krásy tohto miesta. Zároveň to spájame s edukovaním o ochrane prírody,“ dopĺňa Meluš.

Slávnostné otvorenie náučného chodníka, spojené s jeho prehliadkou a výkladom prof. Martina Chovana, autora textov náučných panelov, je plánované na sobotu 3. októbra o 10:00 hod. Organizátori však pripravili bohatý sprievodný program na celý predĺžený víkend 2. – 4. októbra, súčasťou ktorého budú odborné prednášky a diskusie, hry a súťaže pre deti, občerstvenie, či tematické hudobné večery na chate Magurka. Pozvánku s podrobným programom nájdete vo fotogalérii pod článkom, príp. si ju môžete stiahnuť tu: Magurka_pozvánka

Viac informácií o chodníku, harmonograme otvorenia, či ďalšie informácie sú k dispozícii na internetovej stránke https://magurka-liptov.sk/magursky-zlaty-chodnik/ , prípadne u organizátorov podujatia, ktorými sú Miroslav Meluš – Chata Magurka (0911 359 023) a Petra Jurečková – PR a podujatie (0911 521 323)

Text a foto: OZ Priatelia Magurky

Spracovala: Jana Kološtová