V predchádzajúcom príspevku sme sa venovali aktivitám environmentálnej výchovy, náš druhý novembrový príspevok sme sa rozhodli venovať činnosti strážnej služby.
Popri dobiehajúcich menežmentoch – kosení a hrabaní v oblasti Moštenice, či oprave technických zábran na Ďumbieri sú to najmä odpady, ktoré zamestnávajú našich strážcov.
Napriek tomu, že odpad sa zbiera takmer neustále, rovnako neustále aj pribúda. Nízke Tatry sa môžu „pochváliť“ už aj vlastným plastovým ostrovom, priamo v Prírodnej rezervácii Meandre Hrona (titulná fotka). Počas každoročných brigád sa tu vyzbiera 600 – 800 vriec odpadu. Súčasne obec Telgárt takmer neustále likviduje čierne skládky v jej katastri, no jej obyvatelia rovnako rýchlo tieto skládky budujú. Kto teda príde do Meandrov Hrona, obdivovať napríklad aj činnosť bobrov, naskytne sa mu takýto pohľad:
O nič lepšie na tom nie sú ani priestory popri cestách, či v blízkosti železnice a Hrona:
Všade prítomnému odpadu sa nevyhla ani legendárna Kráľova Hoľa. Aj keď odpad zahalila do hmly, v okolí vysielača sa povaľovalo za dve vrecia smetí.
V známej ľudovej piesni sa spieva „Na Kráľovej holi, stojí strom zelený…“, na sklamanie všetkých tých, ktorí potrebujú svoju prítomnosť niekde zdôrazňovať vyrývaním svojich mien do stromov, na vrchole Kráľovej hole nestojí žiadny strom. Kreatívna Slovač sa však aj v tomto prípade vynašla a priniesli si vlastný kus dreva, do ktorého vyryli svoje mená. A keďže na Kráľovej holi aj poriadne fúka, ukotvili svoje dielo železnou pätkou. Zniesť takýto odpad bude určite náročnejšie ako vrecia plechoviek, PET fliaš, či potravinových obalov, no veríme, že aj to sa nám podarí.
Pravdu majú všetci z Vás, ktorí sa teraz spravodlivo rozčuľujú, že Nízke Tatry majú aj omnoho vážnejšie a dôležitejšie problémy ako odpad. Ak sa však my, obyčajní ľudia správame k prírode takto, čo môžeme čakať od tých istých ľudí, keď získajú peniaze, postavenie a moc?
Veľmi nás v tejto situácii potešil (aj prekvapil) prístup jedného z turistov, ktorý v daždi a v sychravom počasí plánoval prenocovať na turistickej útulni Ramža. Murovaná piecka, ktorá tu mala poskytovať teplo a pohodlie, bola však, aj napriek niekoľkým opravám opäť poškodená. Násilným pchaním veľkých polien bola odbitá časť murovky a piecka nemala ťah. Sťažnosti turistu na zlý stav útulne by boli iste oprávnené, on sa však rozhodol inak. Svoju, už nepotrebnú piecku, podaroval Správe NAPANT pre túto útulňu. Strážcovia rozobrali starú, poškodenú pec, vyčistili komín a osadili novú, za ktorou vymurovali múrik, ako izoláciu. Súčasne útulňu vyčistili a odviezli odpad. Medzitým ďalší dobrovoľníci nachystali drevo. Útulňa je tak pripravená na zimnú sezónu aj vďaka nezištnej pomoci turistu, ktorý podaroval piecku a dobrovoľníkov, čo nachystali drevo.
Text a foto: Správa NAPANT