Obnova hniezda bociana bieleho v Demänovej

Obnova hniezda bociana bieleho v Demänovej

V katastri mesta Liptovský Mikuláš,  v miestnej časti Demänová sa dlhé roky nachádza bocianie hniezdo. Je srdcovou záležitosťou nielen pre domácich, ale hlavne pre bociany, ktoré tu úspešne vyviedli mladé už nespočetne veľa krát. Aj z tohto dôvodu bola nasadená na hniezdo kamera, aby mohla široká verejnosť pozorovať všetko, čo sa v ňom odohráva. Na jeseň roku 2018 bolo hniezdo  zničené. Silný vietor v spojení s ťažkým hniezdom mali za následok povolenie rámu konštrukcie hniezda, ktoré sa ohlo pod 90°uhlom a všetok materiál z hniezda spadol do areálu miestnej materskej škôlky. Na základe týchto  skutočností sa Správa Národného parku Nízke Tatry rozhodla obnoviť hniezdnu podložku. Starú podložku bolo nevyhnutné odstrániť a na jej miesto navariť novú, čo sa podarilo vďaka  spolupráci s prevádzkovateľom internetovej stránky www.kukaj.sk , ktorý zabezpečil vysokozdvižnú plošinu a strojníckej firmy Tilia z Liptovského Mikuláša, ktorá vymenila poškodenú hniezdnu podložku za novú.  Aj napriek nepriazni počasia, všetko šlo viac menej podľa plánu a nakoniec hniezdna podložka aj s vŕbovým výpletom čaká na svojich staronových obyvateľov. Držíme im palce, aby šťastne a v zdraví prekonali trasu z teplých krajín a opätovne zahniezdili vo svojom novom, čiastočne zariadenom, „holobyte“.

Na záver by sme chceli ešte raz poďakovať všetkým zúčastneným a ochotným ľuďom, ktorí priložili ruku k dielu a pomohli zachrániť hniezdnu lokalitu chráneného živočícha –  bociana bieleho.

V reportáži televízie Markíza sa okrem informácií o obnove hniezdnej podložky dozviete aj viaceré zaujímavosti zo života bocianov, napríklad že  aj vďaka  bocianom z tohoto hniezda  sa preukázalo, že bociany nie sú verné celý život jednému partnerovi, ale sú verné svojmu hniezdu. http://www.kukaj.sk/clanok/1159-oprava-hniezda-v-demanovej

text:Ing. Elena Hančinová

foto: Ing. Mikuláš Hančin, Ivan Daráni