„Týždeň bez odpadu“ vznikol v roku 2008 vo Veľkej Británii. Cieľom je zvýšiť povedomie o hromadení odpadu a zároveň inšpirovať k jeho obmedzeniu. Čoraz viac ľudí cíti potrebu žiť ekologickejšie. Mnohí z nás poctivo triedia odpad a myslia si, že to stačí. Ale je to naozaj tak?
Áno, určite je dobré triediť odpad, veď všetci dobre vieme, že z neho môžu vzniknúť nové veci.
Recyklácia síce odkloní odpad zo skládky a šetrí zdroje na výrobu nových vecí, ale zároveň je energeticky veľmi náročná a má dopad na životné prostredie. Najlepšie sa recykluje papier a sklo, z ktorých opäť vznikne papier a sklo. Horšie je to už s plastom. Ten sa podrví na drobné vločky a v lepšom prípade sa použije ako prímes na výrobu napr. lavičky. Tu však je skombinovaný s iným materiálom a preto ho už nebude možné opäť recyklovať. Čiže ďalší krok je skládka.
Stále viac ľudí si uvedomuje, že jediným udržateľným spôsobom je redukcia odpadu. Je to jednoduché, ak odpad nevznikne, tak ho netreba recyklovať, spaľovať alebo skládkovať.
Každý jeden z nás môže svojou troškou prispieť k redukcii odpadu? Ako?
Odpoveďou je Zero Waste – ide o jednoduchú filozofiu, ktorej hlavným cieľom je redukcia odpadu. Nula „Zero“ v názve možno znie nereálne, ale pri dodržiavaní 5 jednoduchých pravidiel Zero Waste, sa k tej pomyselnej „NULE“ dá aspoň priblížiť.
Každodenným rozhodovaním môžeme prispieť k minimalizácii tvorbe odpadu.
Možností ako minimalizovať tvorbu odpadu je v dnešnej dobe veľa. Bezobalový obchod pomaly nájdeme v každom meste. Môžeme v ňom nakupovať bez obalov, do znovu použiteľných vrecúšok či iných nádob, ktoré si prinesieme so sebou.
Mnohí z nás nechcú zmeniť svoj životný štýl, či vzdať sa svojho komfortu. Často držíme v sebe predstavu, že sám človek nedokáže zmeniť svet. To je však veľký omyl. Keď my ako spotrebitelia, prestaneme nakupovať výrobky, ktoré sú neekologické a začneme v tomto smere tlačiť na výrobcov, ich jedinou možnosťou bude prísť so zmenou. Jeden človek možno svet nezachráni, ale môže byť inšpiráciou pre druhých – ak ste sa rozhodli to skúsiť, inšpirácie, povzbudenia, aj skvelé tipy na to, ako začať a nevzdať sa, nájdete napríklad na stránke ZeroWasteSlovakia, či mnohých ďalších.
Text a foto: Elena Hančinová
Zdroje:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_environmental_dates
https://www.zerowasteweek.co.uk/zero-waste-week-facts/
http://www.zerowasteslovakia.sk/