Na profesionálnu prácu strážcov chránených území pri ochrane svetového prírodného a kultúrneho dedičstva má každoročne 31. júla poukázať SVETOVÝ DEŇ STRÁŽCOV PRÍRODY.
Už začiatkom deväťdesiatych rokov strážcovia v rôznych krajinách sveta si uvedomovali dôležitosť vzájomnej spolupráce pre záchranu integrity prírodných a kultúrnych zdrojov. Preto v roku 1992 rangerské asociácie USA a Veľkej Británie na spoločnom zasadnutí vytvorili Medzinárodnú federáciu rangerov (International Ranger Federation, IRF). Prvý Svetový deň strážcov sa uskutočnil v roku 2007 pri príležitosti 15. výročia založenia IRF.
Viac informácií o Svetovom dni strážcov sa dočítate v článku na stránke Štátnej ochrany prírody
V národnom parku Nízke Tatry pracuje 12 profesionálnych strážcov a spolupracuje 53 členov stráže prírody, koordinovaných odborom strážnej služby NAPANT. Hlavnou úlohou stráže prírody je priamy výkon strážnej služby, kontrola dodržiavania ustanovení zákona o ochrane prírody a krajiny, ako aj návštevného poriadku NAPANT. Medzi najčastejšie priestupky riešené našimi strážcami patria
K ďalším pracovným povinnostiam strážcov NAPANT-u patria:
Vedúci odboru strážnej služby, Mgr. Dan Harťanský je súčasne aj prezidentom Asociácie strážcov chránených území Slovenska.
Asociácia strážcov chránených území Slovenska (ASCHÚS) je dobrovoľným združením profesionálnych pracovníkov štátnej ochrany prírody a dobrovoľných členov stráže prírody. Úzko spolupracuje s partnerskými organizáciami pôsobiacimi v oblasti praktickej ochrany prírody a krajiny, mimovládnymi organizáciami pracujúcimi v oblasti ochrany prírody a pod.
ASCHÚS je riadnym členom Medzinárodnej federácie strážcov (International Ranger Federation -IRF) a Európskej rangerskej federácie (European ranger federation – ERF)
Poslaním asociácie je spájať terénnych pracovníkov ochrany prírody, umožniť ich stretávanie s výmenou informácií a skúseností, skvalitniť prácu svojich členov pri výkone povolania a sústavne prispievať k odbornému rastu. Výchovnou a osvetovou činnosťou vplývať na zlepšovanie ekologického povedomia obyvateľstva SR. Realizovať projekty zamerané na ochranu prírody, environmentálnu výchovu a rozvoj členskej základne organizácie.
Členom asociácie sa môže stať profesionálny pracovník štátnej ochrany prírody a dobrovoľný člen stráže prírody. Členom sa môžu stať aj organizácie, spolky a skupiny, ktoré podporujú rozvoj a činnosť asociácie.
Viac informácií o poslaní a aktivitách Asociácie strážcov chránených území Slovenska sa dočítate na ich internetovej stránke: www.strazprirody.sk