Usilovný ako včielka,

tak znie názov environmentálneho výukového programu Správy NAPANT, pracoviska Liptovský Hrádok. Deťom prostredníctvom tohoto zaujímavého programu približujeme život včeličiek, prečo sú také užitočné, čo nám dávajú a prečo ich musíme chrániť. Súčasťou programu sú skutočné včelárske pomôcky – odev, úle, plásty, rovnako modely vývojových štádií včely, či krátky pútavý dokument o včelách. Všetky pomôcky si deti môžu vyskúšať, ohmatať i ovoňať (keďže sa reálne používajú pri včelárení šíri sa z nich nádherná vôňa vosku, medu a peľu).

Stará ľudová múdrosť hovorí: „Lepšie raz vidieť, ako sto krát počuť.“  Pri výukových programoch z našej ponuky to platí do bodky. Ponukové listy, zavesené na internete, či zasielané e-mailom na školy zaujali málokoho. Ale zvesti o zrealizovaných programoch, tie už áno. Najväčším ocenením pre nás je, keď nás kontaktujú stále nové školy a pani učiteľky s tým, že o nás počuli, že sme super, a či by sme neprišli aj k nim. Rovnako nás potešia  aj milé slová pani učiteliek, ďakovné e-maily, listy, či článok v novinách. Tu je jeden z Ružomberských novín, ktorý reaguje  na zrealizovaný program venovaný včielkam:

 

„Včely sú zaujímavá kniha. Otvor ju a uvidíš, čo všetko sa ti postupne bude objavovať.“     Vilém Mrštík

Pre všetkých Vás, ktorých problematika včiel zaujíma dávame do pozornosti zaujímavý projekt mimovládnej neziskovej organizácie Živica s názvom „Mestské včely“. Na webovej stránke www.mestske-vcely.sk sa dozviete veľa zaujímavostí o živote včiel, ako aj dôvody, prečo sú včely v súčasnosti ohrozené a ako im môžeme pomôcť. Pre aktívnych pedagógov je k dispozícií príručka „Rozbzučíme naše mesto“ s množstvom pracovných listov a aktivít k téme. Nemenej atraktívna je tiež interaktívna hra „Kráľovstvo včiel“, ktorú je možné si bezplatne zapožičať.

Aj my na Správe NAPANT sa snažíme byť „usilovný ako včielka“. V spolupráci s obcou Závažná Poruba a za finančnej podpory spoločnosti IKEA Industry sme rozbehli projekt školskej včelnice v obci. Veríme, že pri príležitosti vlani ustanoveného Medzinárodného dňa včiel, pribudne na mape Slovenska nová školská včelnica. Včielky tak dostanú krásny darček k svojmu sviatku a my ľudia zaujímavé miesto, kde sa môžeme  stretnúť sa so včielkami zoči-voči.